Odeszła Agnieszka Kujawa-Bartosik (1965–2024)
Z wielkim smutkiem informujemy, że 7 grudnia 2024 roku, po długiej walce z chorobą nowotworową, zmarła w Zielonej Górze nasz droga i wspaniała koleżanka Agnieszka Kujawa-Bartosik – wybitna artystka malarka, ceniona zarówno za swój talent, jak i działalność edukacyjną oraz terapeutyczną.
Agnieszka Kujawa-Bartosik, urodzona w 1965 roku, była związana z Zieloną Górą przez całe swoje życie. Jej artystyczna ścieżka rozpoczęła się w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie w 1992 roku obroniła dyplom pod kierunkiem Piotra C. Kowalskiego. Swój warsztat rozwijała także na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie ukończyła studia w 2018 roku.
Jej śmierć to ogromna strata dla środowiska artystycznego Zielonej Góry i wszystkich, którzy mieli okazję obcować z jej twórczością. W pamięci pozostanie jako artystka, która potrafiła oddać nie tylko piękno, ale i ducha swojego rodzinnego miasta, oraz jako osoba, która mimo trudności zawsze żyła pełnią życia, zarażając otoczenie optymizmem i siłą.
więcej
Odszedł Adam Falkiewicz (1930–2022)
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 25 listopada 2022 r. zmarł nestor zielonogórskiego środowiska artystów plastyków Adam Falkiewicz – zasłużony dla województwa i miasta Zielona Góra.
Adam Falkiewicz ukończył studia na Wydziale Malarstwa Krakowskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Rudzkiej-Cybisowej. Po studiach związał się z grupą KRĄG skupiającą polskich malarzy z kraju i Wielkiej Brytanii, z którą wystawiał w Londynie, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Zielonej Górze. Był uczestnikiem kilku edycji Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego i wielu wystaw Złotego Grona. Jego działalność artystyczna obejmowała malarstwo, grafikę, rysunek, wystawiennictwo, grafikę wydawniczą i ilustrację. Był dwukrotnym laureatem Lubuskiej Nagrody Kulturalnej.
Łączymy się w żalu z rodziną.
Koleżanki i Koledzy Okręgu Zielonogórskiego ZPAP
więcej
Odszedł Telemach Pilitsidis (1941–2022)
Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 6 lutego 2022 r. zmarł artysta plastyk – malarz, grafik i rysownik – Telemach Pilitsidis, który dał się poznać również jako poeta, filozof i pedagog.
Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1967 r. obronił swój dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Nowosielskiego.
Dziesięć lat później został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Był artystą niezwykle aktywnym twórczo, brał udział w wielu wystawach oraz plenerach malarskich w kraju i za granicą. Zrealizował 70 wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 400 wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Za wkład w rozwój i upowszechnianie Kultury i Sztuki został nagrodzony:
– Brązowym Medalem IX Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa „Bielska Jesień 1971”,
– dwukrotnie tytułem Zasłużony dla Miasta Głogowa,
– tytułem Zasłużony dla Województwa Legnickiego,
– Złotą Odznaką Zasłużony dla Polskiej Kultury,
– Srebrnym Krzyżem Zasługi i wieloma medalami, nagrodami, listami pochwalnymi i wyróżnieniami. Przez kilka lat był kuratorem Głogowskiego Pleneru Malarskiego "Człowiek chroni środowisko" a za swój wkład w rozwój lokalnej kultury otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głogowa.
więcej
Szkoła Ceramiki – prezentacja końcowa – grudzień 2020
więcej
Rozstrzygnięcie V Miejskiego Konkursu Plastycznego „Zielona Góra jest wielka, bo stanowimy wspólnotę”.
Organizatorzy Konkursu: Urząd Miasta Zielona Góra i Okręg Zielonogórski ZPAP. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz ośrodków kultury.
wyniki konkursu
Odeszła Krystyna Maj-Mazur (1936–2020)
Z głębokim żalem przyjeliśmy wiadomość o śmierci Artystki. Odeszła 16 listopada 2020 roku.
Krystyna Maj-Mazur urodziła się w Kozienicach. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni prof. Edwarda Piotrowicza. Dyplom z zakresu grafiki uzyskała w 1965 roku. Zajmowała się rysynkiem, malarstwem i grafiką. Była laureatką Lubuskiej Nagrody Kulturalnej i Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Zielona Góra. Aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym naszego Miasta i środowiska. Żegnamy wspaniałą Koleżankę, pełną dobra i serdeczności.
Cześć jej pamięci!
Koleżanki i Koledzy Okręgu Zielonogórskiego ZPAP
Odeszła Anna Gapińska-Myszkiewicz (1941–2020)
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Anny Gapińskiej-Myszkiewicz,
jednej z nestorek zielonogórskiego środowiska plastycznego i Okręgu Zielonogórskiego ZPAP.
Anna Gapińska-Myszkiewicz studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego uzyskała w 1965 roku. Od 1968 roku mieszkała w Zielonej Górze, zajmując się głównie malarstwem, rysunkiem i plastyką użytkową a obszarem Jej malarskich fascynacji, była szeroko pojęta poetycka natura pełna subtelnego przekazu i metafizycznych przeżyć.
Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m. in.: w Verden, Cottbus, Berlinie, New Delhi, Brukseli. Była laureatką licznych nagród i wyróżnień a prace autorstwa Anny Gapińskiej-Myszkiewicz znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, CBWA Zachęta w Warszawie, Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. C.K. Norwida w Zielonej Górze oraz w kolekcjach prywatnych i zagranicznych.
więcej
Ogólnopolski konkurs na plakat „Dni Zielonej Góry WINOBRANIE 2019” – WYNIKI KONKURSU
więcej
Z ogromnym smutkiem
przyjęliśmy wiadomość iż w dniu 1 września odszedł od nas jeden z nestorów zielonogórskiego środowiska plastycznego Witold Cichacz (1934–2018).
Łączymy się w żalu z rodziną.
Koleżanki i Koledzy Okręgu Zielonogórskiego ZPAP
Konkurs na plakat – Dni Zielonej Góry WINOBRANIE 2018 – ROZSTRZYGNIĘTY
więcej
Z głębokim żalem zawiadamiamy
że w nocy z 22 na 23 września w wieku 93 lat zmarł nasz Kolega, Teodor Grześkowiak, artysta plastyk, rzeźbiarz, członek Okręgu Zielonogórskiego ZPAP
Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim
Zarząd OZ ZPAP
Konkurs na plakat – Dni Zielonej Góry WINOBRANIE 2017 – ROZSTRZYGNIĘTY
Celem konkursu było wyłonienie stojącego na wysokim poziomie artystycznym projektu plakatu, który będzie towarzyszył obchodom Dni Zielonej Góry Winobranie 2017...
więcej
Roztrzygnięcie II Miejskiego Konkursu Plastycznego „Zielona Góra jest wielka, bo stanowimy wspólnotę”.
Organizatorzy Konkursu: Urząd Miasta Zielona Góra i Okręg Zielonogórski ZPAP. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz ośrodków kultury.
wyniki konkursu
Konkurs na plakat – Dni Zielonej Góry WINOBRANIE 2016 – ROZSTRZYGNIĘTY
28 lipca 2016 r. komisja konkursowa dokonała oceny nadesłanych prac. Do konkursu zgłoszono 110 plakatów 60 uczestników. 36 prac wybrano do wystawy pokonkursowej.
GRAND PRIX komisja przyznała Krzysztofowi Motyce.
więcej
Roztrzygnięcie I Miejskiego Konkursu Plastycznego „Zielona Góra jest wielka, bo stanowimy wspólnotę”.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z inicjatywy Miasta i Okręgu Zielonogórskiego ZPAP. W wydarzeniu wzięło udział około 120 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Konkurs podzielony był na dwa etapy. Najpierw uczestnicy w swoich szkołach, pod okiem nauczycieli, przygotowywali prace związane z Zieloną Górą. W drugim etapie, wyłoniona tą drogą grupa uczniów, uczestniczyła w zajęciach z grafiki, rysunku, malarstwa oraz kolażu pod okiem profesjonalnych artystów.
wyniki konkursu
Konkurs na plakat – Dni Zielonej Góry WINOBRANIE 2016
Galeria Pro Arte Okręgu Zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają do udziału w konkursie na plakat Dni Zielonej Góry WINOBRANIE 2016.
Celem konkursu jest wyłonienie stojącego na wysokim poziomie artystycznym projektu plakatu, który będzie towarzyszył obchodom Dni Zielonej Góry Winobranie 2016 i stanie się plastyczną wizytówką imprezy. Plakat
powinien nawiązywać do winiarskiej tradycji i tożsamości Miasta
więcej
Konkurs na pomnik Św. Urbana - patrona Zielonej Góry
W poniedziałek, 11 kwietnia 2016 roku wiceprezydent Wioleta Haręźlak w Galerii Pro Arte oficjalnie ogłosiła konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika świętego Urbana I - patrona Zielonej Góry. Swój udział zgłosili: Małgorzata Bukowicz, Tadeusz Dobosz, Marek Przecławski, Piotr Gądek, Robert Tomak i Artur Wochniak.
Artyści mają czas do 10 czerwca, by przedstawić swoje prace. Ogłoszenie wyników nastąpi 17 czerwca, a otwarcie wystawy pokonkursowej - 24 czerwca.
więcej
Tradycje Wielkanocne w kulturze i sztuce Ukrainy
Okręg Zielonogórski ZPAP i Związek Ukraińców w Zielonej Górze zapraszają mieszkańców w dniach 11-12 marca 2016 r. do Galerii Pro Arte.
W ramach projektu odbędą się:
11 marca, godz. 18.00
- Rozmowy o tradycjach Wielkiej Nocy - obrzędy, wróżby, przesądy, pieśni: Stefania Jawornicka - Konsulat Honorowy Ukrainy.
- Piosenki wiosenne w wykonaniu absolwentka Akademii Muzycznej w Kijowie, Katarzyny Bilyk.
- Śpiew biały w wykonaniu grupy „Drewno”.
- Degustacja potraw wielkanocnych przygotowanych przez rodziny ukraińskie, zamieszkałe w Zielonej Górze.
- Wystawa unikatowych pisanek ukraińskich ze zbiorów Muzeum w Gorzowie Wielkopolskim.
12 marca, godz. 11.00
Ukraińskie pisanki, kraszanki i gałunki
- Wykład na temat tradycji i różnych metod malowania jajek.
- Poznawanie technik malarskich.
- Warsztaty prowadzone przez Ukrainkę Inna Litvinczuk i Annę Nakonieczną.
Wydarzenie zrealizowane przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra
Zmarł Zygmunt Pranga (1933-2015)
Odszedł od nas 17 grudnia 2015 roku. Miał 82 lata.
Urodził się w Gościecinie. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Swoje prace pokazywał na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego dziełem są m.in. mozaiki w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze (Droga Krzyżowa, fryz i tympanon), krzyż w kościele pw. Świętego Franciszka w Asyżu w Zielonej Górze, mozaika na fasadzie Wojewódzkiej i Miejskiej Boblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.
Żegnamy znakomitego Artystę...
Ogólnopolski konkurs na projekt plakatu „Dni Zielonej Góry – Winobranie 2015” został rozstrzygnięty...
więcej
Promocja książki „Nie wszystek umrę”
W dniu 26 czerwca 2015 roku o godz. 18:00 w Galerii PRO ARTE Okręgu Zielonogórskiego ZPAP odbyła się spotkanie promocja książki„Nie wszystek umrę” – poświęconej sylwetkom nieżyjących artystów, współtwórców naszego środowiska artystycznego.
więcej
Odeszła Bogumiła Michorzewska (1949-2014)
W piątek 3 stycznia, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła Bogumiła Michorzewska. Miała 65 lat.
Bogumiła Michorzewska urodziła się w Bydgoszczy. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Dyplom w pracowni grafiki u prof. E. Piotrowicza uzyskała w 1973 roku. W tym samym roku została przyjęta do ZPAP. Wkrótce po studiach związała się z Zieloną Górą. Tu tworzyła wspaniałe grafiki i, dopóki choroba nie uniemożliwiła jej uprawiania sztuki, czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym środowiska.
Żegnaj Miłka...
ARTUR WOCHNIAK - laureatem konkursu na projekt rzeźby "Stolik Klema Felchnerowskiego"
W dniu 20 listopada 2013 roku, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, którego celem było wyłonienie projektu na pomnik upamiętniający znakomitego artystę - Klema Felchnerowskiego.
Pomysłodawcą i inicjatorem utrwalenia w formie rzeźby jednego z najwybitniejszych zielonogórzan jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W wyniku konsultacji ze środowiskiem artystycznym, z osobami znającymi tę barwna postać, ustalono że pomnik zostanie przygotowany formie stolika z siedzącym przy nim artystą. Przed rozpisaniem konkursu - nastąpiło przygotowanie wstępnych założeń, które dość szczegółowo określały oczekiwania inicjatorów pomysłu.
Jury obradowało w siedzibie Muzeum Ziemi Lubuskiej. Po zapoznaniu się pracami dostarczonymi na konkurs komisja większością głosów postanowiła wytypować do realizacji propozycję Artura Wochniaka z Zielonej Góry.
zobacz projekt
Odeszła Agata Buchalik-Drzyzga (1940-2013)
W sobotę 14 września w Zielonej Górze zmarła Agata Buchalik-Drzyzga. Miała 73 lata.
Agata Buchalik-Drzyzga urodziła się w Siemianowicach Śląskich. Edukację artystyczną rozpoczęła w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Kontynuowała ją na Wydziale Grafiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu, gdzie w 1967 obroniła Dyplom Magistra Sztuki w pracowni grafiki prof. Stanisława Dawskiego. Członek ZPAP. W Zielonej Górze mieszkała i pracowała od lat 70-tych.
Zajmowała się malarstwem, grafiką warsztatową i użytkową, tkaniną unikatową oraz papierem ręcznie czerpanym. Była Autorką ponad 40. wystaw indywidualnych, brała udział w ponad 130. wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Uczestniczyła w wielu plenerach, sympozjach i konferencjach, była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, laureatką licznych nagród i wyróżnień.
Żegnaj Agato...
więcej
Robert Tomak zwycięzcą konkursu na projekt Pomnika Żołnierzy Wyklętych
W konkursie wzięło udział pięciu artystów: Artur Wochniak, Małgorzata Bukowicz, Tadeusz Dobosz, Wiktor Szostało i Robert Tomak. W dniu 8 lipca 2013 r. Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Andrzeja Toczewskiego, dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej, dokonała wyboru zwycięskiego projektu. Jego autorem jest artysta rzeźbiarz
Robert Tomak.
Pomnik stanie przed wejściem na teren Winnych Wzgórz od strony ul. Kupieckiej, za skrzyżowaniem ulic Podgórnej, Drzewnej i Wrocławskiej.
zobacz projekt
Odeszła Aleksandra Dybaś (1971-2012)
W sobotę 30 czerwca zmarła Aleksandra Dybaś. Miała 41 lat.
Aleksandra Dybaś ukończyła Instytut Sztuki i Kultury Plastycznej WSP (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni prof. Jana Gawrona. Członkinią ZPAP była od 2007 roku. Jej prace mogliśmy oglądać na dorocznych Salonach Jesiennych w Gorzowie i w Zielonej Górze, w Galerii Pro Arte Okręgu Zielonogórskiego ZPAP, w Lubuskim Teatrze.
Żegnaj Olu...
więcej
Anna Gapińska-Myszkiewicz uhonorowana tytułem Zasłużony dla Kultury Polskiej
W środę 27 czerwca 2012 roku, podczas otwarcia wystawy artystki w Muzeum Ziemi Lubuskiej zatytułowanej "Pejzaż lubuski znad Odry i Bobru", Anna Gapińska-Myszkiewicz została uhonorowana tytułem
Zasłużony dla Kultury Polskiej. Ceremonii wręczenia odznaczenia dokonał Stanisław Tomczyszyn.
więcej
Wystawa z okazji jubileuszu 100-lecia ZPAP
W dniu 18 marca 2011 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbył się wernisaż wystawy:
100 lat Związku Polskich Artystów Plastyków -
Twórczość artystów Okręgu Zielonogórskiego ZPAP. Wydarzenie pod honorowym patronatem
Janusza Kubickiego Prezydenta Miasta Zielona Góra.
Wystawa czynna od 18 marca do 12 maja 2011 roku
w gmachu Muzeum (al. Niepodległości 15, Zielona Góra). ZAPRASZAMY!
więcej
Małgorzata Bukowicz zwycięzcą konkursu na projekt monumentu upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
W dniu 24 stycznia 2011 r. w siedzibie Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej zamkniętego konkursu plastycznego na projekt monumentu upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z dnia 10 kwietnia 2011 r.
Komisja pod przewodnictwem Andrzeja Toczewskiego (dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej) dokonała wyboru zwycięskiego projektu. Do konkursu przystąpiło pięcioro artystów. W wyniku przeprowadzonej dyskusji nad wszystkimi złożonymi projektami Komisja Konkursowa wyłoniła pracę zwycięską, której autorem jest artystka rzeźbiarz
Małgorzata Bukowicz.
zobacz projekt
Odszedł ADAM SADULSKI (1934-2010)
Zmarł w Żarach 28 listopada 2010 roku.
Adam Sadulski studiował w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1954-1960) na wydziale Ceramiki Przemysłowej. Dyplom w pracowni ceramiki prof. J. Kotarbińskiej obronił w 1960 roku. Swoją działalność twórczą poświęcił projektowaniu form ceramicznych użytkowych i dekoracyjnych. Do 1966 r. był projektantem i kierownikiem ośrodka wzorującego w Zakładach Porcelany Stołowej "Karolin" w Jaworzynie Śląskiej. Od 1967 związany z Mirostowickimi Zakładami Ceramicznymi, gdzie był głównym projektantem, aż do rozwiązania Zakładów. W 1970 roku uchonorowany nagrodą Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych za jeden ze swoich projektów. Członek ZPAP od 1968 roku. Mieszkał w Żarach.
Żegnamy artystę i znakomitego projektanta.
Pozostanie w naszej pamięci.
Spotkanie z prof. Zbigniewem Makarewiczem
W dniu 16 czerwca 2010 roku o godz. 18:00 w Galerii PRO ARTE Okręgu Zielonogórskiego ZPAP odbyło się spotkanie z profesorem Zbigniewem Makarewiczem.
Tematem spotkanie było
Sympozjum Plastyczne WROCŁAW '70. Profesor przedstawił genezę, znaczenie i reminiscencje wydarzenia artystycznego z przed 40. lat.
więcej
Rozstrzygnięcie konkursu na projekt Pomnika Matki Sybiraczki
W dniu 13 kwietnia 2010 roku w Galerii PRO ARTE Okręgu Zielonogórskiego ZPAP odbyło się posiedzenie komisji konkursowej zamkniętego konkursu rzeźbiarskiego na projekt
Pomnika Matki Sybiraczki.
Po przeprowadzeniu dyskusji nad złożonymi projektami dokonano wyboru zwycięskiej pracy. Jej autorem jest zielonogórski rzeźbiarz
Robert Tomak.
więcej
Nagroda dla Artura Wochniaka
Nasz kolega
Artur Wochniak został laureatem 2 nagrody w ogólnopolskim konkursie na projekt rzeźby Bachusa.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 10 grudnia 2009 roku w sali witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Nagrody Kulturalne Marszałka
13.10.2009 roku Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o przyznaniu Nagród Kulturalnych Marszałka Województwa Lubuskiego oraz nagród za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu Złoty Dukat Lubuski.
Nagrody zostały przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wśród laureatów jest nasz kolega
Adam Wojciech Bagiński. Gratulujemy!
Nagrody Kulturalne Miasta Zielona Góra '2009
W poniedziałek, 7 września w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w zielonogórskim ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia nagród kulturalnych Miasta Zielona Góra na rok 2009. W gronie laureatów znaleźli się:
Barbara Schiller - kuratorka naszej galerii i kolega artysta malarz, członek Okręgu Zielonogórskiego ZPAP
Adam W. Bagiński. Laureatom gratulujemy.
zobacz zdjęcie
FESTIWAL NAUKI - Zielona Góra 2009
W ramach
Festiwalu Nauki w niedzielę 7 czerwca w
Galerii PRO ARTE miał miejsce pokaz prac fotograficznych studentów studentów Animacji Kultury II - wykonanych pod kierunkiem Jarosława Dulęby.
zobacz zdjęcia
SALON JESIENNY 2008
Galeria BWA w Gorzowie Wlkp. zaprasza na doroczny przegląd twórczości artystów województwa lubuskiego.
Wystawa czynna od 6 grudnia 2008 do 4 stycznia 2008
Miejsce: Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki, ul. Pomorska 73, Gorzów Wlkp.
www.mosart.pl
więcej
Odsłonięcie pomnika Ignacego Łukasiewicza w Zielonej Górze
W środę 03 grudnia 2008, w przededniu Święta Górników - Barbórki, miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika Ignacego Łukasiewicza. Autorem dzieła jest nasz kolega Robert Tomak. Pomnik usytuowano na skarpie przed siedzibą główną PGNiG SA Oddziału w Zielonej Górze przy ul. Boh. Westerplatte 15.
zobacz zdjęcie
Nagrody Kulturalne Miasta Zielona Góra '2008
W środę, 10 września w Zielonogórskiej Palmiarni odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Kulturalnych Miasta Zielona Góra 2008. W gronie laureatów znaleźli się również artyści Okręgu Zielonogórskiego ZPAP -
Adam Falkiewicz, Henryk Krakowiak i Igor Myszkiewicz.
zobacz zdjęcie
Robert Tomak laureatem konkursu...
Robert Tomak został zwycięzcą konkursu na projekt pomnika Ignacego Łukasiewcza zorganizowanego przez PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze. Gratulujemy!
Otwarty Międzynarodowy Konkurs Na Rysunek Satyryczny
W dniu 30 czerwca 2008 roku rozstrzygnięto konkurs i przyznano nagrody. Okręg Zielonogórski ZPAP był fundatorem jednej z nagród, a we wrześniu w Galerii PRO ARTE zaprezentuje, w ramach towarzyszących konkursowi pokazów, wystawę rysunków Zbigniewa Jujki.
przeczytaj protokół z posiedzenia jury konkursu
14 czerwca 2008 r. odbyły się obrady jury OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA PROJEKT PLAKATU „DNI ZIELONEJ GÓRY - WINOBRANIE 2008”.
więcej
FESTIWAL NAUKI - Zielona Góra 2008
W ramach
Festiwalu Nauki w niedzielę 8 czerwca w
Galerii PRO ARTE miał miejsce pokaz prac Mariusza Kowalskiego zatytułowany "INNE ŚWIATY", a także Sesja testowa IQ - oficjalny test IQ Mensy Polskiej. W czasie otwarcia galerii nieoczekiwaną wizytę złożył Lord Vader ze świtą...
zobacz zdjęcia
Odszedł WITOLD NOWICKI (1924-2008)
W sobotę 17 maja między 9 a 10 rano w swoim domu w Zielonej Górze zmarł Witold Nowicki. Miał 84 lata.
Artysta, podróżnik, żołnierz AK, pionier i współtwórca zielonogórskiego środowiska plastycznego, miłośnik kwiatów, człowiek szerokich horyzontów i zainteresowań.
Witold Nowicki skończył wydział malarstwa na ASP w Warszawie w pracowni prof. Jana Cybisa. Od 1951 roku był członkiem ZPAP. Jesienią 1953 roku przyjechał do Zielonej Góry. Współtworzył Okręg Zielonogórski Związku Polskich Artystów Plastyków, brał udział w organizowaniu Pracowni Sztuk Plastycznych, Biura Wystaw Artystycznych i sympozjów "Złotego Grona".
Żegnamy artystę i działacza, ale przede wszystkim przyjaciela.
Ciężko jest się pogodzić, że pozostanie już tylko w naszej pamięci.
więcej
Robert Tomak wśród wyróżnionych autorów
Projekt statuetki jubileuszowej
Muzeum Łowiectwa i Jeżdziectwa w Warszawie autorstwa naszego kolegi Roberta Tomaka w gronie wyróżnionych prac zorganizowanego przez Muzeum konkursu. [Kwiecień 2008]
zobacz wyróżniony projekt
Janusz Skiba - Wystawa jubileuszowa z okazji 75. rocznicy urodzin
10 października 2007 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej
Górze odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy naszego kolegi
Janusza
Skiby. Artysta zaprezentował prace malarskie, grafikę
i fotografię. Wystawa będzie czynna do 25 XI 2007.
więcej
Małgorzata Gołucka "... NR MIESZKANIA 5/32" - malarstwo
Obrona pracy licencjackiej
3 września 2007 w naszej Galerii odbyła się obrona pracy licencjackiej Małgorzaty Gołuckiej - Katedra Sztuki i Kultury Plastycznej UZ, promotor ad. Magdalena Gryska. Prace Małgorzaty można było oglądać do 5 września.
więcej
7 lipca 2007 r. odbyły się Obrady Jury OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA PROJEKT PLAKATU „DNI ZIELONEJ GÓRY - WINOBRANIE 2007”.
więcej
Grzegorz Ogórek - Obrona pracy magisterskiej
25 czerwca 2007 roku w naszej Galerii odbyła się obrana pracy magisterskiej Grzegorza Ogórka z Katedry Sztuki i Kultury Plastycznej. Na wystawie autor zaprezentował malarstwo i projekty graficzne. Promotaromi dyplomu byli ad. Magdalena Gryska (malarstwo) i ad. II st. Witold Michorzewski (projektowanie graficzne). Grzegorz Ogórek obronił dyplom z wynikiem bardzo dobrym. Gratulujemy!
więcej
Prelekcja dr Michała Markiewicza
W Galerii „PRO ARTE” OZ ZPAP 31 maja 2007 o godz. 19.00 odbyła się prelekcja dr Michała Markiewicza pt. „MIASTA. Georg Simmel o sztuce i estetyzacji czyli forma dzieła sztuki a nowoczesność”.
Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch
Anna Nabel-Myszkiewicz, Marek Szpak i Monika Wochniak młodzi artyści reprezentujący Okręg Zielonogórski ZPAP zakwalikowali się do finału kolejnej edycji Konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch. GRATULUJEMY!
Konkurs
Fundacji im. Franciszki Eibisch jest jedną z nielicznych w Polsce inicjatyw służących promocji młodych artystów polskich.
więcej
WYSTAWA MONET KOLEKCJONERSKICH I MALARSTWA TWÓRCÓW OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO ZPAP
Z OKAZJI EMISJI BANKNOTU KOLEKCJONERSKIEGO Z WIZERUNKIEM PAPIEŻA JANA PAWŁA II
Artyści biorący udział w wystawie:
Bożena Cajdler-Gruszkiewicz, Aleksandra Fichna-Chełkowska, Przemysław Gapiński,
Anna Gapińska-Myszkiewicz, Magdalena Gryska, Dorota Komar,
Wacław Serdeczny, Jolanta Zdrzalik.
wystawa czynna: 16 - 20 października 2006 w godz. 8.00 - 17.00
Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 25
SALON JESIENNY 2006
Galeria BWA w Gorzowie Wlkp. zaprasza na doroczny przegląd twórczości artystów województwa lubuskiego.
Wystawa czynna od 15 października do 21 listopada 2006
Godziny otwarcia Galerii BWA: wtorek-piątek 10.00 - 18.00, sobota-niedziela 11.00 - 18.00
Miejsce: Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki, ul. Pomorska 73, Gorzów Wlkp.
www.mosart.pl
więcej