Katarzyna Wesołowska-Waszkowska,

Barbara Janina Sochal, Nieloty jako stany pomiędzy, 2022
Barbara Janina Sochal, z cyklu: Spotkanie planet, 2021

ZATRZYMANE W CZASIE

Tworzymy kadry zatrzymując rzeczywistość, tworzymy więc jej konkretne obrazy należące już do jakiejś przeszłości, ale trwające, uchwycone w formie wizualnej i w niej zatrzymane. "Czas jest tak samo składnikiem opowieści, jak składnikiem życia", pisze T. Mann.
Czas pozostawia także trwałe i widoczne choć niejednoznaczne ślady na fotografiach i płótnach; zatrzymując coś w czasie, zaklinamy bieg naszego życia, opowiadamy nową historię widzianych zdarzeń, pojawiających się myśli, wrażeń i uczuć.

Dr KATARZYNA WESOŁOWSKA-WASZKOWSKA
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu), dyplom uzyskała w 2004 r. w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. Absolwentka Podyplomowego Studium Arteterapii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Związana ze środowiskiem artystycznym w Zielonej Górze, od 2008 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, a także asamblażami i obiektami. Obecnie tworzy w swoich pracowniach w Zielonej Górze oraz w Warszawie.

AGA SOCHAL
Absolwentka kulturoznawstwa (Uniwersytet Warszawski) oraz socjologii mediów (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie). Obecnie kończy studia na kierunku fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.
Jej zdjęcia pojawiły się między innymi na Międzynarodowej Otwartej Wystawie Autoportret w kwadracie (2021, 2022), Foto Art Festival w Bielsku-Białej (2021), Festiwalu Nowej Sztuki Labirynt we Frankfurcie (2021), wystawie WALIZKA - nocny BAGAŻ. SEN, odbywającej się w galerii Szklarnia w Łodzi, na wystawie indywidualnej w galerii APS w Warszawie. Zdjęcia jej autorstwa można było też zobaczyć na dwóch wystawach odbywających się wr amach Fotofestiwalu w Łodzi (2022).
W fotografii szuka zaskoczenia, gry z odbiorcą, nieoczywistości i nieco humoru. Koncentruje się na najbliższym otoczeniu, które jest punktem wyjścia do komentowania rzeczywistości. Interesują ją tematy związane z człowiekiem, choć, przewrotnie, ten rzadko występuje na jej zdjęciach.

BARBARA JANINA SOCHAL BaJaSo
Pedagożka, metodyczka wychowania plastycznego (Wydział Pedagogiki i Psychologii UW), autorka i realizatorka wielu projektów dla dzieci, młodzieży i nauczycieli z zakresu edukacji kulturalnej i międzykulturowej oraz wychowania przez sztukę.
Działalność pedagogiczną, edukatorską przez wiele lat łączyła z twórczością artystyczną, doskonaliła we własnym zakresie warsztat, poszukując, eksperymentując, wykorzystując w swoich pracach techniki tkackie, ceramikę i malarstwo.
W ostatnich latach jej prace prezentowane były na virtual International Contemporary Art Exibition, POWERFUL WOMAN 2021; 25. International Art Fair, Innsbruck 2021 oraz w Muzeum Bellini we Florencji (2022). Razem z córką, Agą Sochal, przygotowała indywidualną wystawę postpandemiczną w Galerii APS w Warszawie pt. NIE MA CZASU NA WYJAŚNIENIA.
Interesuje się tajemnicą przyrody, miejscem i kondycją człowieka we współczesnym świecie, jego rolą w tworzeniu teraźniejszości i przyszłości. Kompozycjom, często abstrakcyjnym, nadaje znaczenia symboliczne, przypisuje im treści, tworzy skojarzenia barw, kształtów z przesłaniem jakie niesie obraz.