Ilona Sawicka

Ilona Sawicka - SMUGI CIENIA - wernisaz

Ilona Sawicka - SMUGI CIENIA

SMUGI CIENIA
Rozlana plama. Tusz rozlewa się, igra na papierze, przyjmując nierealne, wybrane przez siebie formy. Ostatecznie, po zaciętej walce pomiedzy mną a plamą, przybiera kształty kobiety, motyla, ksieżyca... Smugi cienia.

Wystawa składa się z trzech częsci. Pierwszą są akty kobiece. Drugą — ilustracje do tomiku poezji chinskiej „Jedwabna Nić”, przetłumaczonej przez nieżyjącą już poetkę Ewę Tomaszewską, z ktorą wspólpracowałam przez wiele lat. Trzecią — ilustracje do dzienników z podróży „Zwoje podróżne” Ewy Tomaszewskiej.
Wszystkie prace wykonane są tuszem na papierze czerpanym w formacie 24 x 32 cm.

Ilona Sawicka
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, obroniła dyplom z zakresu Filmu Animowanego i Tkaniny Artystycznej. Ukończyła również Wydział Matematyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki na studia w Statens Handverks-og Kunstindustriskole w Oslo, w Norwegii.
Pochodzi z Nowej Soli. Obecnie mieszka i pracuje w Oslo. Jest autorką licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i Norwegii. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię i ilustrację. Brała udział w rozlicznych warsztatach teatralnych, lalkarskich, plenerach malarskich, seminariach sztuki. Pracowała jako nauczyciel rysunku i malarstwa w PLSP w Gorzowie. Pracowała jako praktykant w Pracowni Filmu Animowanego Pjotra Sapegina w Oslo. Prowadziła własną galerię sztuki Galleri 21:00 w Oslo. Pracowała jako scenograf w Det Andre Teatret w Oslo. Obecnie pracuje jako designer kostiumów w Show de Vida w Oslo.