powrót
100-lecie-logoInne wydarzenia towarzyszące obchodom 100-lecia ZPAP w Okręgu Zielonogórskim:
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS


Bettina Bereś, Magda Bielesz, Magdalena Gryska, Aga Migdałek, Katarzyna Szeszycka


Galeria NOWY WIEK
Muzeum Ziemi Lubuskiej
w Zielonej Górze

20.01.2012 - 25.03.2012

Kuratorzy: Magdalena Gryska, Leszek Kania
 
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wernisaż
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wernisaż
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wernisaż
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wernisaż
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wernisaż
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wernisaż
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wernisaż
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wernisaż
blank
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wernisaż
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wernisaż
blank
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wystawa
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wystawa
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wystawa
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wystawa
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wystawa
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wystawa
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wystawa
EAT, SLEEP, PAINT, VIDEO FILMS - wystawa
 
Sztuka tworzy przede wszystkim środowisko, które my sami - według Alicji Kępińskiej - możemy zasilać naszym istnieniem; środowisko, w którym nasza psychiczność może nawiązać kontakt, gdzie możemy poczuć się "u siebie", "w domu".

Tytuł wystawy został zaczerpnięty i zinterpretowany przeze mnie ze sloganu zobaczonego w letni dzień, na zwyczajnej, niebieskiej, dziecięcej koszulce. Moja refleksja dotyczyła widocznego na niej emblematu, zestawu najbardziej ulubionych dziecięcych czynności. Mam tu na myśli prostotę skojarzeń na wypadek zadanego pytania; co najbardziej lubisz robić? Jeść. spać i oglądać filmy wideo. Dodałam do tego zestawu: malarstwo. Kolor niebieski nadawał niebiańskości potokowi skojarzeń. Moje myślenie o tej wystawie krążyło wokół rzeczy najistotniejszych i tym samym najprzyjemniejszych w codziennym życiu. Jak uczynić nasze środowisko przyjemnym, sprawić aby było miło istnieć wśród innych osób. czerpać radość ze spraw najprostszych, poczuć się jak w domu. Pokaż mi jak jesz a powiem ci jak kochasz, opowiedz mi o swych snach znajdę dla ciebie rozwiązanie, maluj, kolekcjonuj zobaczone przebłyski obrazów, zasłoń okno. zostań sam. włącz filmy wideo...

Artysta żyje w rzeczywistości, która go otacza, chociaż ze względu na sobie właściwy sposób jej widzenia niekoniecznie ją akceptuje. Z jednej strony musi w niej żyć a z drugiej czerpać inspiracje do tworzenia, niezależnie od tego czy rzeczywistość jest wokół czy w nim samym.

Czy w dzisiejszym świecie można traktować sztukę jako przyjemność i nie ponosić odpowiedzialności? Będąc twórczym trzeba mieć na względzie konsekwencje własnego działania. Według Theodora Adorno, Sztuka ucieleśnia coś w rodzaju wolności pośród zniewolenia, uzasadnia to tym, iż uważa, że tezę o radosnej sztuce trzeba przyjąć z całą dokładnością. Dotyczy ona sztuki jako całości, a nie poszczególnych dzieł.

Sztuka ukazuje przeróżne światy, zawiesza nas pomiędzy nimi, odkrywając zawarte w nich potencjały. Pytania rodzące się w każdym z nas wzbogacają naszą wrażliwość o zadawanie pytań samemu sobie, zmuszają nas tym samym do odkrywania siebie i przyglądaniu się sobie uważnie i z ciekawością.

Zestawiam malarstwo i wideo z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego że interesuje mnie jak malarstwo sięga dziś po wideo i jak sztuka wideo czerpie z tradycji malarskiej, po drugie co sprawia, że artyści poruszający się w obrębie tradycyjnie pojętego obrazu pozostają przy nim, a czasem sięgają po kamerę.

Nie można odrzucić faktu, że samotność malarstwa jest procesem narastającym, w kontekście rozwijających się mediów produkujących coraz bardziej atrakcyjne obrazy. Wiek XXI to wiek ekranów. Obraz staje się przedmiotem unikalnym, drogim, wyrafinowanym. Dziś możemy już dostrzec to. co kiedyś było niedostępne. Możemy sięgnąć do wnętrza człowieka, wniknąć w kosmos czy zajrzeć do jądra ziemi. Jeśli więc. mamy do czynienia z kulturą przesyconą obrazami, musi ona odciskać na nas swoje piętno, musi mieć wpływ na obrazy. Człowiek potrzebuje obrazu jako szczególnego rodzaju pokarmu dla wyobraźni.

Słowo obraz filmowy, tak często jest stosowane zamiennie z pojęciem obrazu malarskiego. W filmie i w malarstwie przestrzeń tworzona jest przez światło i barwę. Znaleźć ją można w pojedynczym kadrze, ale i w całym filmie. Malarstwo często jest źródłem inspiracji dla artysty tworzącego film. Czasem obraz filmowy to prosta konsekwencja obrazu malarskiego. Jest pełen, gdy szuka syntezy elementów sprzecznych, czyli porządkuje świat. Obraz wideo daje możliwość przekroczenia granic gatunkowych, wielowątkowych, zaskakujących rozwiązań, organizuje przestrzeń w sposób totalny - wypełnia ją podtekstami, znaczeniami i aluzjami. Błękit który przemyka przez całość wystawy przypomina o swojej symbolice i znaczeniu. Jak sznur niebieskich korali w filmie Krzysztofa Kieślowskiego Trzy kolory: niebieski, zdaje się symbolizować zachwyt nad nieskończonością, jest zatrzymaniem się w miejscu gdzie właśnie się jest. Kiedy czujemy się zagrożeni nasze standardy zmieniają się. a dominujące złudzenie prowadzi nas do utraty perspektywy. Kolor prowadzi naszą wyobraźnię ku rozmaitym skojarzeniom, obrazom, ujawnia tajemnicę. Tytułowy niebieski, to pytanie o wolność, wolnym jest tylko ten, który kierując się swoim rozumem, zdobytą wiedzą i doświadczeniem osiąga zakreślone przez siebie cele.

Krzysztof Piesiewicz powiada, że: Film nie jest od tego, by opisywać rzeczywistość, ale od tego, by dotykać snów. a Stanisław Fijałkowski mówi Obraz to anioł. Tym, co spina wszystkie elementy wystawy, malarstwo, film jest właśnie przemykający cicho, błękit.


Magdalena Gryska
Bettina Bereś
Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1978-1981. na Wydziale Historii Sztuki. W latach 1985-89 organizuje i prowadzi wspólnie z Martą Tarabutą galerię Zderzak w Krakowie. W 1995 r. bierze udział w utworzeniu Stowarzyszenia i galerii Otwarta Pracownia. Uprawia malarstwo. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Magda Bielesz
Ur. 1977 w Warszawie. Studiowała na warszawskiej ASP. Dyplom w Gościnnej Pracowni Malarstwa Leona Tarasewicza w 2002 r. Stypendystka Ministerstwa Kultury RP. Ma na swoim koncie liczne wystawy w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się m.in. Detroit Museum of New Art, Zachęta- Narodowa Galeria Sztuki. Galerii Entropia, Galerie Zero. Uprawia malarstwo, wideo. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Magdalena Gryska
Dyplom PWSSP Poznań (obecnie ASP) Pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Sztuk Wizualnych, Wydział Artystyczny, Uniwersytetu Zielonogórskiego gdzie prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa. W latach 2003-2010 prowadziła (z Zenonem Polusem) Galerię Stara Winiarnia w Zielonej Górze. Jest kuratorem wystaw m.in. takich jak: Sztuka beze mnie nie ma sensu w Galerii Stara Winiarnia w Zielonej Górze. Kolekcja Starej Winiarni w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz w Galerii BWA w Gorzowie Wlkp. Kolekcja I w Galerii Baszta w Zbąszyniu czy Dowód Rzeczowy w Galerii Rektorat w Zielonej Górze. Jest redaktorem graficznym pisma literacko-kulturalnego Pro Libris w Zielonej Górze. Jest autorką około 25 wystaw indywidualnych, brała udział w około 50 wystawach zbiorowych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, fotografią i wideo.

Aga Migdałek
Ur. 1974 w Gryfinie. Ukończyła Edukację Artystyczną na Uniwersytecie Zielonogórskim, dyplom w 2005 r. obroniła w pracowni prof. Witolda Michorzewskiego. Jej wystawa dyplomowa odbyła się w zielonogórskiej galerii BWA. Zajmuje się malarstwem, grafiką komputerową, fotografią, instalacją. W swoich realizacjach medialnych współpracuje z Sebastianem Migdałkiem. W 2008 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2003 r. stypendium twórcze Miasta Zielona Góra. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Katarzyna Szeszycka
Ur. 1983. W 2008 r. ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni prof. Anny Tyczyńskiej i prof. Andrzeja Leśnika. Zajmuje się malarstwem, wideo i akcjami. Jest asystentką w Pracowni Malarstwa prof. R. Tokarczyka na Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2011 r. została wyróżniona tytułem "Ambasador Szczecina" w kategorii malarstwa.